3.02.2020

Kepek sorunu; hem erkeklerde hem de kadınlarda görülen bir saç derisi sorunudur. Bu sorun saç derisinin soyularak dökülmeye başlamasıyla ortaya çıkan bir problemdir. Kepek sorunu her yaşta ortaya çıkabilecek bir problemdir. Genelde öncelikle stres ve sonra mevsim değişimleri, saçların sık ve çok sıcak suda yıkanması, saç derilerinin kuru kalması gibi durumlarda ortaya çıkar. Kepek sorunlarını ortadan kaldırmada etkili olan yöntemlerden biri özel etkiye sahip kozmetik ürünler tercih etmektir. Kepeğe iyi gelen şampuan kaşıntı ve kepek oluşumuna karşı etkilidir. Ayrıca aşırı yağlanma sorunlarında da sizlere yardımcı olur.

Kepeğe Karşı Etkili Şampuan

Kepek Sorununda Şampuan Kullanımı

  • Kepek sorununda şampuan kullanımında önemli detaylardan biri saçınızın ve saç derinizin ıslak olmasıdır. Islak olan saç ve saç derinize az miktarda şampuan uygulamanız gerekir. Bu şampuanı nazik bir şekilde saç derinize masaj yaparak köpürtmelisiniz.
  • Kepeklerden kurtulmak için bu işlemi duş sırasında iki defa yapmanız önerilmektedir. İlk anda 1-2 dakika bekletmeniz yeterlidir. İkinci uygulamada ise 3-4 dakika kadar bekleterek saçlarınızı durulamalısınız.
  • Kullanımı sırasında gözle temas ettirmekten kaçının.
  • Kepekli saçlar, en fazla gün aşırı yıkanmalıdırlar.
  • Kullandığınız şampuanda tam etki görebilmek için iki tane kepeğe karşı etkili şampuan dönüşümlü olarak kullanılabilir. Bu şampuanları biri bittiğinde değiştirecek şekilde kullanabilirsiniz. Böylece göreceğiniz etki daha da artacaktır.

Kepeği Önleyen Bileşenler Nelerdir?

Kepeği önleyici şampuanlarda yer alan bazı bileşenler saçlarda oluşan kepek sorunlarından kurtulmada özel etkiye sahiptir.  Sizlere bu bileşenleri sunalım;

Ardıç Çamı Özü: Ardıç ağacının kuru distile edilmesiyle elde edilir. Dermatologlar tarafından oluşturulan reçetelerde kepeklenmeye ve yağlanmaya karşı olumlu sonuçlar veren bir bileşendir.

Salisilik Asit: Saç derimizde yenilenme sırasında işlevini yitiren ölü hücreler yağlamaya yol açar.  Bu süreçte ölü hücrelerin soyularak yenilenmesi gerekir. Bunun için salisilik asit yardımcı bir ögedir.  Bu madde çilek ve kiraz gibi çok sayıda meyvede de bulunmaktadır.

Guar Hidroksipropiltrimonyum Klorid: Kepeklenme durumunda saçlarda taranma da zorlaşır. Taramaya çalıştığınızda ciddi hasarlar ortaya çıkar. Bu madde saçınızı hem ıslak hem de kuru şekilde tarayabilmenizi sağlar. Böylece hasar oluşumu ortadan kalkar.

Pantenol: Kepek sorununda saçların nemlendirilmesi gerekir. Provitamin B5 olan bu bileşen saçlarınızın nemlendirilmesini sağlar. Uzun süre koruyucu etkisi olduğu için saçlarınızın zarar görmesine engel olur. Ayrıca parlak ve matlık düzenleyici etkisi vardır.