7.04.2020

Saç derisi yağlanması her yaştan kadında ve erkekte ortaya çıkabilen fizyolojik bir rahatsızlıktır.  Bir hastalık olarak kabul edilmeyen bu problem günlük hayatta özgüven kaybına ve yaşam kalitesinin düşmesine yol açar. Saçta ortaya çıkan yağlanma çeşitli sebeplerden oluşabilir. Ancak doğru uygulamalarla saç derinizde ortaya çıkan yağlanmayı önleyebilirsiniz.

Bazı doğru bilinen yanlışlar saç derisinde ortaya çıkan yağlanmayı tetiklemektedir.  Saçlarınızı çok sık yıkarsanız ve duş sırasında sıcak su kullanırsanız saçlı deride aşırı kuruma görülür. Buna bağlı olarak yağlanma oluşur. Çünkü saçlı derinizdeki yağ hücreleri  yağ dengesini sağlayabilmek için daha fazla çalışırlar. Bu durum da aşırı yağlanma oluşmasına yol açar. Ayrıca gün içinde sıklıkla saçlarına dokunan kişilerde bu sorunların ortaya çıkması daha olasıdır. Saç derisinde yağlanma günlük hayatta yaşadığınız çeşitli stresler tarafından da tetiklenmektedir. Saç derisindeki yağlanmayı önlemek yapmanız gerekenler;

Doğru Şampuanı  Seçtiğinizden Emin Olun

Saç derisi yağlanması ortadan kaldırmak için doğru şampuanın seçimi çok önemlidir. Bunun için bitkisel özlerden meydana gelen, kepek ve yağlanmaya karşı özel olarak geliştirilmiş saç bakım şampuanlarını tercih edebilirsiniz. Kadolin saç bakım şampuanı saç derinizdeki yağlanmayı geçirmede tercih edebileceğiniz bir üründür. Yapısındaki Disodyum undesilen amido MEA-sülfosüksinat bileşeni sayesinde saç derinizde yağ dengesi korunur. 

Kadolin saç bakım şampuanından daha yüksek etki görebilmek için Sedolin şampuan ile şişe bazında biri bitince diğerine geçerek kullanabilirsiniz. Saç derisinde yağlanmadan kurtulana kadar bu değişimi gerçekleştirebilirsiniz.

Sağlıklı Beslenmeye Özen Gösterin

Beslenme düzensizliği ya da kötü beslenme alışkanlığı saçlarda yağlanmaya sebep olan etmenlerden biridir. Bu yüzden mutlaka sağlıklı beslenme alışkanlığı edinin. Bununla birlikte düzenli beslenme alışkanlığı edinmeye çalışın.

Duş Alışkanlıklarınızı Gözden Geçirin

Deriniz yağlıysa muhtemelen her gün duş alma alışkanlığınız var. Bu alışkanlığınızdan vazgeçmeniz zor olabilir. Ancak duş sırasında şampuan kullanımını gün aşırı geçekleştirirseniz saç derisi yağlanmasının önüne geçebilirsiniz. Ara günlerde saçlarınızı sadece suyla yıkayabilirsiniz. Ayrıca çok sıcak suyla duş almaktan kaçının ki saçlarınızda aşırı kuruma olmasın. Ayrıca saçlarınızı fön makineleriyle çok kurutmayın ve derinizi ısıtacak saç şekillendiricileri kullanmaktan kaçının. Ayrıca saçlarınızı sık taramaktan da kaçının.

Saçta yağlanmayı önlemek için özellikle kullandığınız şampuan paraben ve silikon içermemelidir.  Ana maddesi Ardıç ağacının özü olan Kadolin bitkisel saç bakım şampuanı saçınızın PH dengesini korur ve saç derisi yağlanması sorularının önüne geçer.