31.10.2019

Sağlıklı saçlar, saç derinizi nemlendirmek ve saçlarınızı korumak için belirli bir miktarda sebum veya yağ üretir. Ürettiğiniz yağ miktarı, saç tipinize, temizlik alışkanlıklarınıza ve diğer yaşam tarzı faktörlerine bağlı olarak değişmektedir. Saçlı deri kökünüzde biriken yağ, saçlarınızın kirli görünmesine neden olur ve saçlarınızda kaygan bir his oluşur.

Saçlarınız yağlı ise bu yazımız sizin için! Bu yazımızda sizlere yağlı saçın nedenlerini, yağ üretimini kontrol altına alan Dermadolin ürünlerini ve yağlı saçlara sahip olan kişilere önemli tavsiyeler vereceğiz.

Saçlı derideki yağ, vücudumuzun savunma sisteminin bir parçasıdır. Dış etkenlerin ve genetik faktörlerin neden olduğu saçlı deride biriken kir ile birleşen yağ, saçta ağırlaşmalara ve yıpranmalara neden olur. Ancak bazı saç tipleri, yağ oluşumuna daha yatkındır ve yağı saça daha çabuk hapseder. 24 saatten daha az bir sürede bile saçındaki yağı görünen pek çok kişi vardır.

Saçlarım Neden Yağlanıyor?

Şimdi dilerseniz saçların daha hızlı yağlanmasına ve yağlı görünmesine sebep olan nedenleri inceleyelim:

Saçınızın yağlanmasının en büyük sebeplerinden biri, saçlı derideki kılcal damarlara yeterli kan akışının sağlanmamasıfır. Yeteri kadar oksijen alamayan saç derisinde yağlanmalar daha hızlı görülür.

Aşırı Yıkama: Saçınız şampuanla her yıkandığında, deriniz azalttığı yağın yenisini koymak için yeniden sebum üretimine girer. Saçlarınızı ne kadar sık yıkarsanız, saç deriniz yağ üretmesi konusunda da o kadar sık uyarılır. Bu da saçlarınızın çabuk yağlanmasına neden olur.

Saç Tipi: Düz saç tipine sahip kişilerin saçları yağlanmaya daha yatkındır çünkü üzerinde herhangi bir doku veya dalgalanma bulunmayan saçlarda yağ, saçın üzerinden daha kolay akar ve bu da saçınızın daha yağlı görünmesine sebebiyet verir.

Saç Ürünleri: Saçlarınızı nemlendiren ve kolay taranmasını sağlayan saç kremlerini sık sık kullanmak da saçlarınızın yağlanmasına ve yağlı görünmesine neden olur. Saç kreminizi az miktarda kullanın ve sadece saç uçlarınıza uygulayın. Saçları, gereğinden fazla taramak da saçlı derinizin uyarılmasına ve saçınızda sebum üremesine neden olur. Bunun yanında, saç tipinize uygun olmayan şampuanları kullanmak da saçlı derinin yağ üretmesini tetikleyebilir.

Beslenme: Süt ürünleri, şeker, yağlı yiyecekler, kızartmalar ve kırmızı et ile düzensiz beslenme saç derisinin daha fazla yağ üretmesini sağlayabilir. B vitamini yönünden zengin besinler ile (özellikle B2 ve B6) beslenmenin, sebum üretiminizin dengeli olmasına yardımcı olmaktadır. Yeşil yapraklı sebzeler ve bakliyat gibi yiyecekler tüketerek vücudunuzun ekstra yağ üretmesini önleyebilirsiniz. Genel olarak, yağlı yiyecekleri kesmek ve meyve ve sebze alımınızı artırmak ve ayrıca her gün bol miktarda su içmek saçınızın, saç, cilt ve tırnakların genel durumunu iyileştirmesine yardımcı olacaktır.

Yağlı Saçlar İçin Şampuanlar

Saçlı deride oluşan fazla sebum salgısı önlendiğinde, saçlarınızın daha uzun süre temiz, yağsız ve sağlıklı görünecektir. Dermatologların yağlı saçlar için önerdiği Dermadolin şampuanları aşağıda listeliyoruz:

Kadolin Şampuan: Dermatologlar tarafından sık sık tavsiye edilen Kadolin Şampuan, Disodyum undesilen amido MEA-sülfosüksinat içerir. Disodyum undesilen amido MEA-sülfosüksinat, saçlı deride uzun süreli sebum yağ dengesini sağlayarak, yağlanmayı kontrol altına alır. Bunun yanında, Kadolin şampuan yağlı saçların sebebiyet verdiği kepek, pullanma ve kabuklanmayı da önlemeye yardımcı olan etkin bir şampuandır. Kadolin Şampuanı incelemek ve satın almak için https://kadolinsampuan.com/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

Sedolin Şampuan: Saçlı deride oluşan yağlanmanın, kepeğin, kabuk veya pullanmanın önlenmesinde etkili olan Disodyum undesilen amido MEA-sülfosüksinat maddesi ile kombine edilmiş zink piritiyon’nun birlikte bulunduğu Sedolin Şampuan da saç derisini tedavi etmek için kullanılan oldukça etkili bir şampuandır. Sedolin Şampuanı incelemek ve satın almak için https://sedolin.com.tr/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

Ayrıca Kadolin ve Sedolin şampuanlar, dönüşümlü olarak kullanıldıklarında, uzun süre yağlanmayı, kepeklenmeyi, pullanmayı ve kabuklanmayı önlemektedirler.

Ek olarak mısır, buğday ve soya protein bitkileri, saç ve sebumda doğal bir şekilde bulunur ve saçlı derideki aminoasit miktarını arttırır. Hem Kadolin hem Sedolin şampuanda, mısır, buğday ve soya protein bitkilerinden oluşan doğal bir karışım bulunmaktadır. Bu karışım sayesinde saçlı derinizdeki yağ kökleri daha az belirgin hale gelir.

Dermatologlar tarafından önerilen Kadolin ve Sedolin şampuanları tüm eczanelerde bulabilirsiniz. Size hizmet isteyen her eczane, deposuna bir telefon ederek Sedolin ve Kadolin şampuanlarını size ulaştırabilirler.

İnternet üzerinden satın almak isterseniz aşağıda alfabetik sıra ile listelenmiş internet adreslerinden de Kadolin ve Sedolin şampuanı satın alabilirsiniz.

  • botanikecza.com
  • dermoeczanem.com
  • facedermo.com
  • farmagross.com
  • farmareyon.com
  • narecza.com