18.11.2019

Sedef hastalığı, saçlı derideki hücrelerin birikmesi sonucu ortaya çıkan oldukça yaygın bir hastalıktır. Sedef hastalığı, saçlı deride, yüz ve boyun bölgelerinde kırmızı ve gümüş renkli lekelere neden olabilir. Bu cilt lekeleri genellikle kuru, kaşıntılı ve ağrılıdır.

Sedef Hastaları Hangi Şampuanı Kullanmalı

Sedef hastalığı, tüm dünyada çok yaygın olan bir bağışıklık sistemi hastalığıdır. Amerika’nın Ulusal Sedef Vakfı (National Psoriasis Foundation), 8 milyonu aşkın* Amerikalının sedef hastalığına sahip olduğunu belirtmiştir.

Sedef hastalığı, genellikle genetik, kişinin düşünce dünyasının yarattığı problemlerle savaşırken, yenik düşmesi sonucunda saçlı deride ya da vücudun genellikle kemiğe yakın bölgelerinde oluşan kabuklanmalardır. Bu da gösteriyor ki, eğer kişi koşullarını veya düşüncelerini kontrol altına alabilirse, tedavide büyük ölçüde başarı kazanmış olmaktadır.

Saçlı deride veya vücutta oluşan sedef hastalığını iyileştirmenin yollarından biri, bu bölgeye topikal (dıştan kullanılan) ilaçlar ve kozmetikler kullanmaktır. Bununla birlikte, sedef için geliştirilmiş şampuanlar kullanmak, sedef semptomlarını en aza indirmek için de iyi bir seçenek olabilir. Bu şampuanlar, sedef hastalığının neden olduğu saçlı derideki kaşıntı, şişme ve kızarıklığı azaltmak için hızla çalışan özel bileşenler içerir. Bazı şampuanlar bir ana bileşen, bazıları ise birkaç tane bileşen içerebilir. Aşağıda sedef hastalığı tedavisine yardımcı olan bazı bileşenlere sizler için yer veriyoruz:

Salisit Asit:

Sedef hastalığı bazen saçlı deride, sert ve kalın pullanmalara neden olur. Bu durumda Salisilik asit, kalın, sert pullanmaları yumuşatmaya ve hatta soymaya yardımcı olan bir bileşen olarak kullanılmaktadır. Ayrıca kaşıntıyı önleyen (anti-prüritik) bir maddedir.

Ardıç Çamı Ağacının Katranı (Huile De Cade):

Ardıç çamı ağacının kuru kaynatılması (distilesi) ile elde edilen bitkisel katran olan bu madde, sedef hastalığı (psoriasis) tedavisinde 200 yıldır kullanılmakta olup, halen de dermatologlar tarafından majistiral (eczanede hazırlanacak) reçetelerde hastalığın seyrine göre farklı oranlarda kullanılmaktadır. Bu konuda kanıtlanmış, bilimsel yayınlar ziyadesiyle mevcuttur. Saçlı deride en fazla %2 lik çözeltisi kullanılmakta olup, bu ham maddeyi içeren hazır şampuan da vardır. Sedef hastalığı için ne kadar ürün çıkarsa çıksın, ardıç katranı bu gün için geçerliliğini korumakta ve dermatologlar tarafından kullanılmaktadır.

Hindistan Cevizi Yağı:

Hindistan cevizi yağının, sedef hastalığı tedavisinde kanıtlanmış bir etkisi olmamasına rağmen Hindistan cevizi yağı saçlı derideki kaşıntı, kuruluk ve iltihap semptomlarını azaltmaya yardımcı olabilir. Hindistan cevizi yağı, cilde nemini geri kazandırabilen sağlıklı yağlar içerir.

Selenyum Sülfit:

Selenyum Sülfit, sedef hastalığının neden olduğu pullanmayı önlemeye yardımcı olabilecek bir bileşendir ve kabuğu soyucu ve alttan çıkan kırmızılığı tedavi edici bir etkisi mevcuttur.

Clobetasol Propiyonat:

Clobetasol propiyonat içeren şampuanlar, reçete ile verilmektedir. Bu bileşen, kızarıklık, kuruluk ve şişlik dahil olmak üzere, saç derisi sedef hastalığının tüm semptomlarını azaltabilen bir kortizondur.

Zink piritiyon

Zink (çinko) piritiyon, kepek şampuanlarında yaygın olarak bulunan bir bileşendir. Kepek tedavisinde çok etkili olduğu görülmekle birlikte, sedef hastalığı tedavisinde de etkili olduğu bazı araştırmalarda kanıtlanmıştır. Zink piritiyon, cilt hücrelerinde oluşan deskuamasyonları azaltmaya, gidermeye yardımcıdır.

Sikloproks olamin

Etkili bir kepek/pullanma/kabuk soyucu olan bu madde zink pirition ile kombine edildiğinde, sinerjik etkisi artmakta olup, sedef tedavisinde de başarılı sonuçlar vermektedir. Siklopiroks olamin ve Zink pirition’un kombine olduğu, hatta nemlendirici etkisi de olan şampuan mevcuttur.

Sedef Hastaları Şampuanı Nasıl Kullanılmalı?

  • Kullandığınız bir sedef önleyici şampuandan en iyi şekilde fayda sağlamak için şampuanınızı, saçlarınızı durulamadan önce, gözünüze kaçırmadan yaklaşık 3 dakika saçınızda bırakın. Banyoda beklerken, vücudunuzu, örneğin 2 kez sabunlayıp, durulayabilirsiniz. Bu süre zarfında şampuanınız saçlı deride bekler. Ayrıca, şampuanın etkinliğini değerlendirmeden önce seçtiğiniz ve sonuç aldığınız şampuanınızı en az iki ay süreyle kullanmanızı tavsiye ediyoruz.
  • Sedef hastaları şampuanı kullandığınız sürece, başka sabun veya şampuanla saçınızı yıkayarak ya da saç kremi kullanarak pH dengesini asla bozmayın.
  • Saçınız yağlı olsa bile en fazla gün aşırı şampuan kullanın. Ara günlerde ihtiyaç halinde sade suyla durulayın. Her gün şampuan kullanmak saçlı deriyi daha fazla yağlandırır veya daha fazla kabuk/pullanma/kepek üretimine neden olur.
  • Hatta şampuanın ciltte alışkanlık yapmaması için bir ay bir sedef şampuanı, diğer ay farklı bir sedef şampuanı kullanarak, dönüşüm sağlarsanız, şampuanların farmakolojik etkileri güçlü olur. Zaten, sedef/kepek şampuanları aynı şampuanlardır.