5.12.2019

Sedef hastalığı, saçtaki cilt hücrelerinin normalden daha hızlı çoğaldığı ve skalalarla kaplanmış kırmızı plakların oluşmasına neden olan yaygın bir cilt rahatsızlığıdır. 2017 yılı verilerine göre, Amerika’da 7 milyondan fazla kişide sedef hastalığı olduğu söylenmektedir.

Sedef Hastalığı Saç Döker Mi

Sedef hastalığınızın durumu hafif veya şiddetli şekilde olabilir ve genellikle sedef hastalığı saçlı derinizde kaşıntıya ve kaşıntı kaynaklı rahatsızlıklara neden olabilir. Saçlı derinizdeki sedef hastalığının belirtileri arasında derinizde kepek benzeri pullanmalar, kurumalar, kaşınma kaynaklı kanamalar, deride yanma hissi, ağrı veya saç dökülmeleri olabilir. Sedef hastalığı saçlı derinizin sadece belirli kısımlarında olabileceği gibi tüm saç derinizde de oluşabilir. Uzmanlar, sedef hastalığının bağışıklık sistemindeki bir sorundan kaynaklandığını ve stresin de bu hastalığı büyük ölçüde alevlendirdiğini söylemektedir.

Sedef Hastalığı Saç Dökülmesine Neden Olur Mu?

Saç derisindeki sedef hastalığı doğrudan saç dökülmesine neden olmaz, ancak sedef hastalığının olduğu bölgelerde aşırı kaşınma, pullarda toplanma ve kanamalar olduğu için bu durumlar geçici olarak saç dökülmesine neden olabilir. Sedef hastalığını tedavi etmek için kullanılan bazı ürünler bile saçlarda kırılmaya ve saç dökülmesine neden olabilir. Ama merak etmeyin, sedef hastalığınız tedavi edildiğinde ve saç deriniz temizlendiğinde, saçlarınız yeniden uzayacaktır.

Reçetesiz ve reçeteli topikal tedaviler, saçlı derideki sedef hastalığından muzdarip olan insanlar için çeşitli tedavi seçenekleri sunmaktadır. Bunun yanında, birkaç basit yaşam tarzı değişikliğiniz, stresinizi azaltmaya ve saçınızdaki sedef hastalığının azaltmaya yardımcı olabilir. Son dönemlerdeki alkol tüketiminizi azaltmak, çok soğuk ve kuru havalarda dışarı çıkmamak, düzenli yürüyüş yapmak ve meditasyon yapmak gibi davranışlar sedef hastalığınızın yükselmesine neden olan etkileri ortadan kaldırmaya yardımcı olacaktır. Sedef hastalığı kişinin kendi dünyasındaki içsel huzursuzluklar sonucunda daha da tetiklendiği için, duygu ve stresinizi kontrol altına aldığınızda sedef hastalığınızdaki semptomların azaldığını büyük ölçüde farkedeceksiniz.

Saçlı derinizi aşırı kaşıdığınızda saç dökülmeleri meydana gelebileceği için kaşıntılarınızı azaltmak adına bazı önlemler alabilirsiniz. Saçlı derideki kaşıntılarınızı hafifletmek için aşağıda sizler için  hazırladığımız ipuçlarını uygulamayı deneyebilirsiniz:

Bir madde olarak selenyüm sülfit, zink piritiyon, hinditan cevizi,  ardıç çamı özü olan saç bakım ürünlerini kullanmayı deneyebilirsiniz.

Bukle maşası, düzleştirici gibi ısı şekillendirme araçlarının kullanılmasından kaçınabilir veya azaltabilirsiniz.

Sedef Hastalığı Tedavisi

Unutmamakta fayda var; sedef hastalığının kesin bir tedavisi yoktur, ancak sedef hastalığının tetik ve alevlenmelerini kontrol altına almak, semptomlarını yönetmek ve azaltmak için pek çok seçenek vardır. Önemli olan bu durumu çözmeyi en başta sizin istemeniz ve doktorunuzun da size uygun bir tedavi planını sunabilmesi gerekmektedir.