20.01.2020

Ardıç ağacı, Akdeniz’in kayalık bölgelerinde yetişen bir ardıç türüdür. Ardıç katranı olarak da bilinen ardıç yağı antiseptik, antimikrobiyal ve fungisit (mantarı engelleyici) özelliklere sahiptir ve on dokuzuncu yüzyıldan beri sedef, kepek ve egzama gibi saç ve cilt derisi şikayetlerini yatıştırmak için kullanılmaktadır. Ardıç yağının güçlü, dumanlı, odunsu bir aroması vardır.

sedef-ve-egzama-icin-bitkisel-cozum

Latince Juniperus oxycedrus olarak da bilinen Ardıç çamı ağacı, odununun ısıtılarak süzülmesi ile elde edilen bitkisel bir katrandır. Yuvarlak, kırmızı meyveleri olan, yaklaşık bir metre yüksekliğinde olan bir ağaçtır.

Ardıç Çamının Faydaları Nelerdir?

Ardıç çamından üretilen yağ ve özler genel olarak, ishal, peptik ülser hastalığı (PUD), diyabet, yüksek tansiyon, bronşit, zatürree ve kaşıntı için kullanılmaktadır. Bunun yanında son yıllarda ardıç yağı, sedef hastalığı, egzama, sebore (yağlanma), seboreik dermatit (yağlı Pullanma), parazit, saç dökülmesi, saç derisi problemeri ve kanser gibi hastalıkların neden olduğu cilt hastalıkların tedavisine de dahil olmaktadır. Ayrıca sargılı yaralarda, mikrop öldürücü özelliği olduğu için de kullanılır.

Dermokozmetik üretiminde ardıç yağı, cilt için kremlerde ve iyileşme için merhemlerde ve saç için kepek, pullanma ve kübuklanma önleyici şampuanlarda kullanılan bir bileşendir.

Dermatologlar Fransızca adıyla Huile De Cade olarak söylenen ardıç çamı özünü, belli oranlarda alkol ile erittikten sonra arap sabunu ile çoğaltmışlar ve sonucunda hem saç hem de vücut şampuanı olarak hastalarına reçete olarak yazmışlardır. Ardıç çamı özü ile yapılan ilkel şampuanlar bile, saç dökülmesi, sedef hastalığı, kepek, kaşıntı ve özellikle yağlanmaya karşı yapılan tedavilerde oldukça olumlu sonuçlar vermişlerdir.

Kadolin Şampuan

Yukarda bahsedilen özellikler nedeniyle Dermadolin, Ardıç çamı bitkisinin özünü, arap sabunu ve alkol kullanmadan, günümüz modern kozmetik koşullarında yıkama ham maddeleri ile vücutta ve saçlı deride kullanılması gerektiğini düşünerek Kadolin şampuanı üretmiştir.

Kadolin şampuan, Dermadolin firmasının ilk ürünüdür. Kadolin şampuanın içerisine özel bir parfüm eklenerek, ardıç çamı özünün kokusu azaltılmıştır. Kadolin şampuanla yıkanan saç ve saçlı deri durulandıktan sonra kokusu geçmektedir. Kadolin şampuanda %2 oranında Huile De Cade (Ardıç Çamı Özü) kullanılmıştır.  Dolasıyla Kadolin şampuanın, içeriğinde bulunan ardıç çamı özü nedeniyle saç dökülmesine, sedef hastalığına, kepek, pullanma, kabuklanma, yağlanma, kaşıntıya ve uyuz gibi diğer cilt rahatsızlıklarına da önleyici etkisi vardır.