20.01.2020

Sedef hastalığı; deride ortaya çıkan kırmızılaşmanın üzerine yerleşen ve sedefe benzeyen kabuklanmalardır. Bu rahatsızlık doğrudan bağışıklık sistemiyle ilgili ya da genetik olarak ortaya çıkar. Her yaşta ortaya çıkabilecek bu rahatsızlık daha çok otuzlu yaşlarda görülmektedir. Yapılan araştırmalar hastaların üçte birinin ailesinde de görüldüğünü ortaya koymaktadır.  Dünya nüfusunun %3’ü bu sorunla uğraşmaktadır. Sedef hastalığına önleyen bir şampuan ile sizler de bu sorundan kurtulabilirsiniz. Elbette cildiye doktorunuzun vereceği ilaçların yanı sıra.

sedefe-iyi-gelen-sampuan

Önlem alınmadığında ömür boyu devam eden bu rahatsızlığın tedavisi de kişiye özeldir. Tedavi sürecinde yaş, cinsiyet, tedaviye uyum gibi birçok kriter göz önünde bulundurulur. Tedavi süreciyle birlikte şampuan da kullanılması çok önemlidir. Nemlendirici özelliği olan şampuanlar saçta oluşan kızarıklık ve pullanmalara karşı etkili olur. Şampuan bir tedavi ürünü olmasa da ortaya çıkabilecek belirtileri ve sonuçları en aza indirme konusunda yardımcı olacaktır.

Sedef Hastalığında Şampuan Kullanımı

Sedef hastalığıyla mücadele edenler şampuan kullandığında derideki kaşıntı, şişme ve kızarıklık gibi durumları da ortadan kaldırabilirsiniz. Böylece daha sağlıklı ve canlı bir deriye ve saç yapısına kavuşabilirsiniz. Sedefi önleyen şampuan kullanımı;

  • Sedef hastalığı için şampuan kullanımında en önemli detay şampuanın saçta bekleme süresidir. Şampuanın saçınıza etki etmesi ve semptomlarla mücadele edebilmesi için en az 3 dakika saçlarınızda beklemesi gerekir.
  • Şampuanın düzenli kullanımı önemlidir. Seçtiğiniz şampuanı en az 2-3 ay kadar kullanmalısınız. Belirtiler azaldığı için bırakırsanız yeniden ortaya çıkması çok muhtemeldir.
  • Sedef şampuanlarının etkisini görebilmek için duş sırasında başka bir şampuan tercih etmeyin.
  • 2 günde bir defa kullanın. Saçınızı iyice durulamanızı öneriyoruz.
  • Sürekli aynı şampuanı kullanmanız cildinizde alışkanlık yapabilir. Bu yüzden belli aralıklarla farklı sedef şampuanlarını kullanmanız iyi olur.

Sedef Hastalığını Önlemede  Şampuan

Sedef hastalığı tedavisi kişiye göre değişmektedir.  Tedavi süreci kronik bir süreçtir. Bu yüzden hasta da tedaviye uyum sağlamalıdır.  Tedavi planlanırken hastanın yaşam kalitesi ve sorunun şiddeti dikkate alınır. Sedefe iyi gelen şampuan tedavi amaçlı tek başına kullanılamaz. Profesyonel olarak uygulanan tedavi sürecinde şampuanlar tedavi sürecini hızlandırmak, ortaya çıkan belirtileri azaltmak gibi amaçlarla destekleyici kozmetik ürünleri olarak tercih edilebilir. Yoksa, temel çözüm dermatoloğun vereceği ilaçlardadır.